Lan je biljka za tekstilna vlakna i ulje

Lan (Linum sp.) je biljka iz koje se dobija vlakno lana (L. usitatissimum), a gajila se još 5000 godina pre naše ere. Danas se, osim za vlakna, gaji i zbog ulja. Još su stari Grci znali za lekovite osobine lana – Hipokrat ga je preporučivao za upale sluzokože. Karlo Veliki je izdao zakon kojim je naredio podanicima da jedu semenje lana, kako bi očuvali zdravlje. Ulje iz semena lana je važan izvor esencijalnih masnih kiselina koje pomažu u sprečavanju taloženja masnih rezervi u tkivima.

Srodna vrsta (L. Catharticum) je svojevremeno bila omiljena kao laksativ, ali danas se veoma retko koristi.

  • Osobine: Vlažan, topao, sladak, ulje ima osobinu da isušuje.
  • Lekoviti sastojci: Sluz, cijanogeni glikozidi, amara, ulje semena lana sadrži cis-linolnu i alfa-linolensku kiselinu, vitamine A/B/D i E, minerale i aminokiseline.
  • Dejstvo:
    • L. usitatissimum: Demulencija, umirujući antitusik, antiseptik, antiinflamatorik, laksativ.
    • L. Catharticum: Laksativ, antireumatik, diuretik.

Seme lana (Linum sp.) 

Korišćeni delovi biljke

Seme lana (L. usitatissimum): Zrelo seme lana se može koristiti kao ekspektorans i laksativ, a u spoljašnjoj upotrebi kao obloga. Deluje umirujuće i kod gastritisa i bolova u grlu. Ulje semena lana sadrži cis-linolnu i alfa-linolensku kiselinu koje su neophodne za stvaranje hormona prostaglandina, koji je od vitalnog značaja za mnoge funkcije organizma. Skuplja se u vreme zrelosti. Upotrebljava se kao:

  • Seme: U slučaju zatvora uzimati 1-2 kašike semena i popiti ih sa 1-2 čaše vode. Seme u crevima nabubri i na taj način postaje blagi laksativ. Seme se može pomešati sa jogurtom, muslijem, ovsenom kašom, medom ili sremskim sirom i jesti kao doručak. Veoma je važno da se pri tom pije mnogo tečnosti.
  • Čaj: Koristiti u slučaju kašlja i bolova u grlu. Treba ga začiniti medom i limunovim sokom.
  • Suva obloga: Proklijalo seme se stavlja na čireve, apscese i grizlice. Može se lokalno primeniti i kod upale plućne maramice.
  • Maceracija: Seme potopiti u vodu da se dobije kao tutkalo gusta masa. Ona se može primeniti kod upala sluzokože, kao što su gastritis I faringitis.
  • Ulje: Esencijalne masne kiseline koje ulje sadrži mogu da pomognu kod ekcema, menstrualnih poremećaja, reumatoidnog artritisa i ateroskleroze. Svakodnevni meni treba dopuniti sa dve kašičice sveže isceđenog ulja ili 1-2 kašičice sveže proklijalog semena.

Cela biljka (L. Catharticum): Svežu biljku koristiti kod zatvora, prekrvljenosti jetre i reumatskih oboljenja.

Upozorenja:

  • Ulje semena lana se brzo kvari i zato ga treba, koliko god je to moguće, pripremati sveže. Laneno ulje koje je namenjeno za upotrebu u slikarstvu ne koristi se za unutrašnju upotrebu.
  • Seme sadrži tragove cijanovodonika, koji u većim dozama može biti jak otrov. Čak i ako do sada niste registrovali trovanje cijanovodonikom iz semena lana, nemojte prekoračivati utvrđene doze.
______________________________________________________________________

Foto/agroclub.rs





Primjedbe

Najpopularniji postovi

Kleka kao ritualna i lekovita biljka

Mišjakinja je korov koji zaceljuje