Strupnik je biljka koja pročišćava i regeneriše

Strupnik (Scrophularia sp.), tačnije njena podvrsta (S. nodosa) se i u istočnoj i u zapadnoj medicini smatra biljkom koja veoma snažno pročišćava. U prošlosti se koristila za lečenje apscesa, gnojnih rana i škrofuloze (tuberkuloze limfnih čvorova na vratu – odatle potiče i njen botanički naziv). Kulperer pominje primenu biljke u lečenju grla. Kinezi koriste koren slične vrste (S. ningpoensis) kao glavni preparat za gnojne procese. Ista podvrsta se u iste svrhe koristi i na Zapadu.

  • Osobine (S. ningpoensis): Gorak, hladan, suši, slan.
  • Lekoviti sastojci:
    • S. nodosa: Saponini, kardioaktivni glikozidi, alkaloidi, flavonoidi, indini.
    • S. ningpoensis: Tonik, hladi, antiinflamatorik, deluje antibakterijski, kao tonik za srce, smanjuje visoki krvni pritisak, deluje sedativno.

Strupnik (Scrophularia sp.)

Korišćeni delovi biljke

Nadzemni delovi (S. nodosa): Najpoznatije delovanje nadzemnih delova biljke jeste kod lečenja kožnih oboljenja. Međutim, veoma su dobri kod svih vrsta pročišćavanja, npr. kod reumatskih oboljenja i kostobolje, kod stagnacije limfnog sistema ili kod sporog varenja povezanog sa zatvorom. Skupljaju se leti, posle cvetanja.

  • Čaj: Koristi se uvek kada se u telu stvore otrovi koje treba izbaciti: kod reumatskih stanja, oboljenja limfnih čvorova ili kožnih oboljenja kao što su ekcemi ili psorijaza.
  • Tinktura: Kod zatvora ili sporog varenja koristiti u kombinaciji sa drugim biljkama koje podstiču varenje, kao što su maslačak ili koren rabarbare. Kod kožnih oboljenja kombinuje se sa biljkama kao što je lopuština.
  • Vlažna obloga: Presavijenu gazu nakvasiti čajem i staviti na bolne otekline, rane ili čireve.
  • Kupka: Za ekceme, upale kože i gljivične infekcije koristiti čaj.

Koren (S. ningpoensis): Za razliku od S. nodosa, kineska vrsta smiruje srce, smanjuje krvni pritisak i deluje kao blagi sedativ. Regeneriše životnu energiju.

  • Ekstrakt: Koristi se kod oboljenja grla, uključujući i oticanje žlezda i tonzilitis. Prepisuje se kod dubokih apscesa i otoka limfnih čvvorova. U Kini se, zajedno sa solju, koristi kao tonik za jin.
______________________________________________________________

S. nodosa/ningpoensis


Primjedbe

Najpopularniji postovi

Kleka kao ritualna i lekovita biljka

Lan je biljka za tekstilna vlakna i ulje

Mišjakinja je korov koji zaceljuje